Jak używać sankcji kredytu darmowego (SKD) jako narzędzia obrony przed bankiem/firmą pożyczkową
Sankcja kredytu darmowego to narzędzie pozwalające nam uzyskać darmowy kredyt, czyli kredyt bez odsetek i bez prowizji. Żeby to osiągnąć trzeba wystąpić przeciwko bankowi/firmie pożyczkowej z roszczeniami przed sądem. Opisywaliśmy temat w artykule na blogu „Sankcja kredytu darmowego – jak uzyskać darmowy kredyt?”
Sankcja kredytu darmowego jest jednak narzędziem, które można wykorzystywać w rozmaitych sytuacjach – również gdy z różnych przyczyn mamy problemy ze spłatą kredytu i bank zaczyna wobec nas procedurę windykacyjną.
Jeżeli bank pozwie nas o zapłatę w związku z pożyczką (kredytem konsumenckim) możemy w odpowiedzi na pozew (lub w sprzeciwie od nakazu zapłaty) podnieść zarzut sankcji kredytu darmowego. Jeżeli sąd podzieli naszą argumentację dotyczącą podstaw do zastosowania sankcji kredytu darmowego (SKD), to nawet jeśli zobowiąże nas do zapłaty ograniczy ten obowiązek i nie będziemy musieli płacić np. prowizji lub odsetek umownych. W zależności od sytuacji i tego na jakim etapie spłacania kredytu zostaliśmy pozwani, może się nawet okazać, że nie będziemy musieli nić już płacić bankowi, który nas pozwał, wręcz przeciwnie – może być tak, że to bank nam jeszcze zapłaci.
Wyobraźmy sobie sytuację, że wzięliśmy kredyt 100 tysięcy złotych. Do zapłaty mamy 100 tysięcy złotych kapitału, 40 tysięcy złotych odsetek oraz 15 tysięcy złotych prowizji oraz innych opłat związanych z udzieleniem kredytu. Spłaciliśmy 105 tysięcy złotych i wpadliśmy w kłopoty. Bank pozywa nas o pozostałą kwotę. W przypadku skutecznego zastosowania sankcji kredytu darmowego możliwe, będzie przyjęcie, że kredyt został w całości spłacony, a bank powinien nam jeszcze dopłacić.
Jak widać sankcja kredytu darmowego (SKD) może być narzędziem zarówno do ataku jak i obrony.
Jeżeli zostałeś/zostałaś pozwana przez bank lub firmę pożyczkową i potrzebujesz wsparcia w procesie, zapraszamy do kontaktu, nasi specjaliści przeanalizują Twoją umowę kredytu/pożyczki oraz pozew, opracują strategię obrony i przedstawią korzystną dla Ciebie formę współpracy. Pamiętaj, że w przypadku gdy jesteś stroną pozwaną czas ma duże znaczenie, zazwyczaj od daty otrzymania pozwu jest maksymalnie 14 dni na reakcję, nie zwlekaj więc i od razu poszukaj pomocy specjalisty, im później się na to zdecydujesz, tym trudniej będzie podjąć skuteczną strategię obrony.
Jeżeli pozwał Cię Fundusz Sekurytyzacyjny, który odkupił dług od banku, sankcja kredytu darmowego (SKD) również może stanowić skuteczne źródło obrony. Sprawdź nasz wpis dot. pozwów formułowanych przez Fundusze Sekurytyzacyjne: klik