Jak bronić się przed Funduszem Sekurytyzacyjnym?
Dostałeś/łaś pozew z sądu z powództwa Funduszu Sekurytyzacyjnego? Nic straconego, istnieje wiele możliwości obrony, zatem nie załamuj rąk tylko działaj. Z tego wpisu dowiesz się jak bronić się przed Funduszem Sekurytyzacyjnym.
Czym są Fundusze Sekurytyzacyjne?
Fundusze sekurytyzacyjne (niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty to organizacje specjalizujące się w skupowaniu wierzytelności w ramach tzw. transakcji sekurytyzacji. W prostych słowach to po prostu firmy, które masowo kupują długi i dochodzą je we własnym imieniu przed sądem. Żyją z tego, żeby kupić dług tanio, a następnie go wyegzekwować. Różnica między ceną jaką płacą za kupno długu a wyegzekwowaną kwotą stanowi ich zysk.
Ale zaraz, dlaczego ktoś miałby sprzedawać długi funduszom sekurytyzacyjnym, zamiast dochodzić ich we własnym imieniu? Przecież to strata pieniędzy. No właśnie – nikt nie sprzedaje długów, które rokują na spłatę. Cały sens istnienia funduszy sekurytyzacyjnych opiera się na tym, że skupują długi, które nie rokują na spłatę i są problematyczne. Fundusze sekurytyzacyjne kupują długi od banków, które w banku zostały zaliczone do kategorii „stracone” lub „nierokujące na zapłatę”. Do tych kategorii długi trafiają z różnych przyczyn, np. z powodu przedawnienia, zagubienia dokumentacji (np. umów) i innych. Banki nie chcą tracić pieniędzy na dochodzenie takich długów, dlatego sprzedają je za ułamek wartości funduszom sekurytyzacyjnym. Jak takiemu funduszowi uda się skuteczne odzyskać niewielką część skupionych długów to zarabiają na tym, dzięki temu, że kupiły je bardzo tanio.
Jak się bronić?
Gdy przychodzi nakaz zapłaty lub pozew z sądu trzeba działać szybko. Na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest tylko 14 dni. Na złożenie odpowiedzi na pozew zazwyczaj jest tych dni 14. Przegapienie tych terminów może oznaczać bezpowrotne przegranie sprawy.
Jak pisaliśmy powyżej – roszczenia, których dochodzą fundusze są często problematyczne, dlatego pisząc sprzeciw należy w pierwszej chwili zbadać czy fundusz sekurytyzacyjny wraz z pozwem dostarczył jakichkolwiek miarodajnych dowodów. Trzeba ustalić czy dysponuje umowami, poręczeniami, wekslami, potwierdzeniami przelewów itp. Często fundusz nie będzie w stanie udowodnić, że do umowy, roszczeń z której dochodzi, w ogóle doszło.
Należy również zbadać czy fundusz sekurytyzacyjny nabył w sposób skuteczny dług. Czy wszystkie wymogi prawne dla skuteczności cesji roszczeń zostały spełnione. Czy fundusz udowodnił, że nabył dług. Często fundusze mają problemy z wykazaniem skutecznego uprawnienia do dochodzenia długów.
Pozew złożony przez fundusz sekurytyzacyjny to zazwyczaj kilkadziesiąt stron dokumentacji, ale jej rzetelna analiza może stanowić klucz do wygranej, gdyż dokumentacja ta często dotknięta jest brakami.
Podsumowując, gdy pozywa nas fundusz to zawsze warto walczyć, nie mamy absolutnie nic do stracenia, gorzej już nie będzie, a możemy wiele zyskać.
Specjaliści z Fair Credit udzielają pomocy w starciu z Funduszami Sekurytyzacyjnymi. Mamy doświadczenie wynikające z prowadzenia setek spraw przeciwko funduszom. Wiemy jakie błędy popełniają i gdzie uderzyć, żeby wygrać. Jeżeli dostałeś pozew lub nakaz zapłaty w sprawie z powództwa funduszu sekurytyzacyjnego skontaktuj się bezzwłocznie z nami, bezpłatnie przeanalizujemy pozew i dokumentację do niego i zaproponujemy korzystne dla Ciebie warunki współpracy.